Minden szülő egyszer átvészeli azt, mikor gyermeke küzd a fogmosással… vagy inkább ellene. Egyszerűen nem hajlandó kinyitni a száját, ráharap a fogkefére, vagy sikoltozik és rugdosódik, ezért lehetetlen megmosni a fogát.
Elkeserítő érzés, mikor akarata ellenére kell ezt megtennünk. Gyermeked dühös, ideges és szomorú egyszerre, és ami a legrosszabb, naponta 2x kell ezt végig szenvedni. Tudjuk, hogy nem könnyű, éppen ezért hoztunk pár tippet, amivel segíthetünk a problémán.
Megmutatjuk, hogyan teheted szórakoztató és kellemes élménnyé a fogmosást ahelyett, hogy a gyermeked sír, neked pedig bűntudatod van, amiért akarata ellenére mosod meg a fogát.
Mit mond a fogorvos?
De mielőtt belevágnánk, győződjünk meg róla, hogy megfelelően történik-e a fogmosás, és
nézzük meg, mit mond erre egy fogorvos:
- Akkor kezdd el a baba fogát mosni, amikor megjelenik az első foga általában 6-10 hónapos kor körül.
- Naponta kétszer kell megmosni.
- A gyerekeknek 10 éves korukig segítségre van szükségük a fogmosáshoz.
- Válassz egy puha, kis fejű fogkefét – ez megkönnyíti a mozgást a szájban.
- Soha ne nyomj a baba körmének megfelelő mennyiségű fogkrémnél többet a fogkefére.
- Használj fluoridos fogkrémet. Ez segít a lyukas fogak megelőzésében.
- Ne felejts el fogselymet használni.
Tedd jó élménnyé a fogmosást
Akár tetszik, akár nem, a fogmosás ugyanolyan fontos gyermekünk esetében, mint a pelenkacsere, az oltás vagy a cipő felhúzása, mielőtt elhagyjuk otthonunkat. Ez nem vita tárgya, még akkor sem, ha a gyerek ideges vagy dühös lesz tőle.
Mégsem szabad nagyon erőltetni vagy visszatartani a dolgot, meg kell találni az arany középutat, lehetőleg már az elején.
Hogyan vessünk véget a fogmosási küzdelmének?
Kezdetben hozz létre egy jó kapcsolatot a gyermekeddel. Azt akarjuk, hogy ez szórakoztató és fájdalommentes legyen, ezért mutasd meg a testbeszédeddel és hangoddal, hogy ez egy biztonságos helyzet. Így csináld:
- Vedd fel a szemkontaktust
- Beszélj róla – készítsd fel őt
- Legyen barátságos a hangod
- Tarts szüneteket
Itt az a feladatod, kismama, hogy megtaláld az egyensúlyt aközött, hogy teret adsz gyermekednek, és hogy te vagy a felelős. Határozottnak kell lenned, de nyitottnak arra, amit gyermeked mond – és ezt neki is éreznie kell.
Tedd rutinná
Miután megszerezted gyermeked figyelmét és magabiztosságát, alakíts ki egy rutint. Ha a gyerekek tudják, hogy mire számítsanak, az sokkal egyszerűbbé teszi a dolgot.- Hagyd, hogy gyermeked játsszon a fogkefével. Engedd neki, hogy megrágja, hogy megszokja, milyen érzés a szájában (ezt megteheti még fogak előtt is).
- Mosd, amilyen gyorsan csak tudod. Ahogy gyermeked belenyugszik a helyzetbe,alaposabban és hosszabb ideig moshatod. Ügyelj arra, hogy abbahagyd, mielőtt ideges nem lesz, hogy megmaradjon a kellemes érzés, ami társul hozzá.
- Fogadd el, hogy nem moshatsz minden fogat olyan alaposan, mint szeretnéd. Jelenleg nem az a célod, hogy megmosd az összes fogát. A cél az, hogy megbarátkozzon a fogkefével, és ha ez megtörtént, akkor alaposabban megmoshatod a fogát.
Mint ahogy minden más az életben, egy jó rutin kialakítása is időt és gyakorlást igényel. Nem várhatod el, hogy a dolgok azonnal működjenek. Gyermekednek időre van szüksége ahhoz, hogy alkalmazkodjon, és biztonságban érezze magát a helyzetben.